Yhdistys

Suomen Perinatologinen Seura ry. on perustettu vuonna 1975. Moniammatillisen seuramme jäsenistö koostuu synnytyslääkäreistä, lastenlääkäreistä, kätilöistä sekä vastasyntyneitä hoitavista sairaanhoitajista. Vuoden 2024 alussa seuraan kuului  674 jäsentä, joista lääkäreitä on 60% hoitajia 40% ja kunniajäseniä 7.


Yhdistyksen säännöt

Suomen Perinatologinen Seura ry. hallitus 

Puheenjohtaja: 
LT Hilkka Nikkinen
OYS, Synnytys- ja naistentautien klinikka
hilkka.nikkinen@ppshp.fi

Varapuheenjohtaja: 
LT Kalle Korhonen
TYKS, Lasten ja nuorten klinikka, Vastasyntyneiden teho-osasto
kalle.korhonen@tyks.fi

Sihteeri: 
LT Mikko Hirvonen
Keski-Suomen sairaala Nova,  Lastentaudit
mikko.hirvonen@ksshp.fi

Varainhoitaja:
LT Kristiina Saarinen
HYKS, Lasten ja nuorten sairaudet, Vastasyntyneiden teho-osasto Saari kristiina.saarinen@hus.fi 

Koulutus- ja jäsenvastaava:
LT Tiina Vilmi-Kerälä
Kanta-Hämeen keskussairaala
tiina.vilmi-kerala@omahame.fi

Tiedotusvastaava:  
LT Marja Kaijomaa
HUS Naistensairaala
marja.kaijomaa@hus.fi

Apurahavastaava:
dos Kati Tihtonen
TAYS, Naistentautien ja synnytysten vastuuyksikkö
kati.tihtonen@pirha.fi

Muut jäsenet: 
LL Leena Hintikka
KYS, Lastentautien palvelut, Vastasyntyneiden teho-osasto
leena.hintikka@pshyvinvointialue.fi

Kätilö Janni Österlund